Ogrodzenie a skrzynka na listy – o czym warto pamiętać?

Ogrodzenie domu to ważna inwestycja. Trzeba ją zatem dobrze zaplanować, uwzględniając nie tylko wygląd, ale przede wszystkim elementy funkcjonalne: furtkę, bramę czy skrzynkę na listy. Wszystko to powinno współgrać ze sobą, tworząc zorganizowaną całość, wygodną do codziennego użytkowania.

Umiejscowienie – skrzynka na listy na ogrodzenie

Istotnym krokiem jest umiejscowienie skrzynki na listy. Posiadanie domu i umieszczenie jej na drzwiach frontowych to błąd, wybór ogrodzenia do tego celu to znacznie praktyczniejsza decyzja – najlepiej sprawdzi się miejsce tuż przy furtce albo nawet na niej, dzięki czemu skrzynka na listy będzie łatwo dostępna dla domowników oraz dla listonosza.

Wybór skrzynki na listy na ogrodzenie nie może być jednak przypadkowy, ponieważ musi mieć ona określone przepisami wymiary. Jeśli zdecydujesz się na niestandardową, listonosz nie będzie miał obowiązku pozostawiać Ci w niej listów ani zawiadomień. Dotyczy to przede wszystkim wlotu na listy. Za wąski może powodować problemy z wrzuceniem do niej listów. Istotny jest także jeszcze jeden przepis: brak skrzynki jest równoznaczny z nałożeniem kary finansowej. Lepiej ją mieć i funkcjonalnie wkomponować w ogrodzenie.

Funkcjonalne ogrodzenie i funkcjonalna skrzynka

Umiejscowienie skrzynki na listy na ogrodzeniu jest dość przewidywalne. Jednak ze względu na materiał, z którego wykonane jest ogrodzenie można nią odrobinę manewrować.

Jeśli obok furtki znajdują się kamienne wsporniki-kolumny, na tyle szerokie, żeby umieścić na nich skrzynkę, warto ją tam przykręcić. Jest w takim miejscu dobrze widoczna, dostępna oraz ma większą stabilność, niż na furtce, która używana jest kilka lub kilkanaście razy dziennie.

W przypadku ogrodzenia w całości metalowego korzystniejsze będzie umieszczenie skrzynki na listy na furtce. Będzie tworzyła z nią całość kompozycyjną.

Niektórzy decydują się również na montaż skrzynki na listy na elewacji budynku. To dobre rozwiązanie, by nie uszkodzić w żaden sposób ogrodzenia lub jeśli po prostu go nie ma.

Typy skrzynek na listy

Decydując się na skrzynkę na listy, powinieneś dobrze przyjrzeć się ich rodzajom oraz zweryfikować je w oparciu o swoje potrzeby. Skrzynka na listy na ogrodzenie może być różna w zależności od pojemności, metody montowania, miejsca montowania.

  • Skrzynka typu amerykańskiego to jedna z możliwości. Jest bardzo pojemna i łatwa w obsłudze, ponieważ ma tylko jedne drzwi. Ma to swoje wady, bo z uwagi na wyciąganie oraz wkładanie poczty przez jeden otwór korespondencja jest mniej chroniona. Stanowi jednak atrakcyjny gadżet estetyczny.
  • Skrzynka na listy przelotowa to bezpieczna i chętnie wybierana skrzynka. Jest jedną z tych, które nadają się do montowania w murowanym ogrodzeniu – murowanym w całości albo posiadającym słupki. Jednak trzeba o tym pomyśleć na etapie jego stawiania, gdyż skrzynka jest w nie wbudowywana. Skrzynki przelotowe można również swobodnie montować na furtce lub ogrodzeniu – niekoniecznie w słupkach – bez ingerencji we wcześniej wymurowane elementy. Dzięki takiemu rozwiązaniu jeden otwór znajduje się po zewnętrznej stronie, drugi po wewnętrznej stronie ogrodzenia. Do listów nie ma w ten sposób dostępu żadna niepożądana osoba.
  • Skrzynka na listy na ogrodzenie z domofonem to rozwiązanie zarówno do murowanego ogrodzenia, jak i metalowego. Domofon nie tylko pozwala skontaktować się z domownikami, ale także daje znać, kiedy listonosz wrzucił przesyłkę. Bardzo praktyczne rozwiązanie.

Bez względu na to, na którą się zdecydujesz, w naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór skrzynek przelotowych i natyknowych w różnych wersjach kolorystycznych.

Materiał wykonania skrzynki na listy

Tak samo, jak masz do wyboru różne rodzaje skrzynek, tak różny jest materiał ich wykonania. Drewniane, rzadko wybierane, są oryginalne, ale mało wytrzymałe. Sprawdzą się na drzwiach wejściowych, lecz na metalowym lub murowanym ogrodzeniu niekoniecznie. Znacznie lepszym materiałem jest aluminium bądź stal. Oba materiały spełniają wymogi stawiane skrzynkom na listy, tj. zabezpieczają przesyłki listowne.

Stal jest bardzo wytrzymała, komponuje się doskonale z cegłą i betonem. Jest jednak podatna na korozję – montowanie jej na ogrodzeniu, gdzie będzie bardziej narażona na deszcz, może szybko doprowadzić do jej zniszczenia. Zaletą aluminium jest z kolei lekkość. Jest też znacznie odporniejsze na rdzę, a także łatwiej je formować, niż stal. To pozwala na wybranie skrzynki na listy zarówno w tradycyjnych kształtach, jak i spersonalizowanych.