Wiosenne porządki niejedno mają imię. Chcąc nieco odnowić wygląd płotu przed naszym domem czy na działce lub po prostu zadbać o jego stan techniczny, by służył nam przez długie lata, warto dobrze przygotować się do odmalowywania. Na co warto zwrócić uwagę przed i w trakcie malowania starego płotu? Podpowiadamy!

W zależności od tego, w jakim stanie jest obecnie nasz płot i ile czasu możemy (lub chcemy) poświęcić na renowację, możemy wybrać pomiędzy dwoma sposobami odmalowywania. Pierwszy będzie zdecydowanie droższy i bardziej pracochłonny, drugi pozwoli szybciej uporać się z zadaniem, w dodatku w niższej cenie. Poniżej przedstawiamy oba plany działania. Sami wybierzcie, który będzie lepszy dla Was i Waszego ogrodzenia!

Renowacja pełną parą

Pracę nad odmalowaniem płotu rozpocząć należy od piaskowania – żadna inna metoda nie przygotuje nawierzchni do malowania tak dobrze jak właśnie ten zabieg. Potrzebny będzie nam do tego specjalny sprzęt, jednak jego obsługa jest na tyle nieskomplikowana, że każdy wprawny gospodarz sam poradzi sobie z jego obsługą. Następnym krokiem jest piaskowe ocynkowanie płotu. Dzięki temu zabiegowi ogrodzenie, które przez cały czas pozostaje na zewnątrz i narażone jest na liczne zmiany pogodowe oraz liczne uszkodzenia mechaniczne, pozostaje chronione aż przez 50 lat. Jedna konserwacja pozwoli zapomnieć o konieczności powtarzania tej czynności co kilka lat. Cynkowanie ogniowe jest w dodatku bezpieczne dla środowiska. Na koniec ogrodzenie należy pomalować specjalistyczną farbą, dzięki której płot zyska świeży ocynk. Największą wadą tej metody odświeżania ogrodzenia jest fakt, że będzie wymagał od nas demontażu na czas prac. Warto jednak zadać sobie trochę trudu i poświęcić czas, by mieć pewność, że korozja nie pojawi się przy pierwszej lepszej okazji

Wariant ekonomiczny

Dla tych, których cynkowanie i piaskowanie jednak nieco przeraziło, mamy prostszą metodą odnawiania starego płotu. Pracę należy zacząć od dokładnego wyczyszczenia miejsc, w których pojawiła się rdza i zdążyła już odejść farba. Wystarczy użyć do tego drucianej szczotki lub szlifierki z tarczą listkową – ta dobrze sprawdzi się na płaskich powierzchniach. Wspomniane sposoby czyszczenia płotu są z pewnością łatwiejsze dla początkujących, jednak musimy liczyć się z tym, że jednocześnie będzie to długi proces. Kiedy już uporamy się z czyszczeniem dawnej farby, musimy zabezpieczyć płot farbą podkładową. Ostatnim etapem pracy jest pomalowanie ogrodzenia farbą nawierzchniową. Gotowe! Nie da się ukryć, że wariant ten będzie tańszy od wspomnianego w poprzednim akapicie. Należy mieć jednak na uwadze, że tego typu renowację będzie trzeba powtarzać co kilka lat, efekt nie będzie bowiem tak długotrwały. Jeśli szukasz farby, która dobrze sprawdzi się podczas wymienionych prac, koniecznie sprawdź na naszej stronie, gdzie z pewnością znajdziesz coś dla siebie w asortymencie sklepu.

Odnowienie płotu nie musi być trudne – wystarczy dobrze się do niego przygotować, odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia i zakasać rękawy do pracy. Dla chętnego nic trudnego! A potem pozostanie Ci podziwiać efekt, kwitując, że pierwsze koty… za płoty!