Czy wiesz, że rocznie z naszych elementów powstaje blisko 750000 m b. ogrodzeń? Świadczy to przede wszystkim o zaufaniu naszych klientów, ale także o jakości artykułów, które posiadamy w swoim asortymencie. Jednak decydując się na to wizualnie piękne i oryginalne rozwiązanie należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji metalowych elementów. W kilku prostych krokach pokażemy jak zadbać o to, by ogrodzenie było zawsze estetyczne i cieszyło oko przez długie lata.

Ogrodzenie kute

Ogrodzenia Kute

Płoty, bramy i furtki kute są jednymi z najbardziej popularnych  patentów na rynku – nic dziwnego, skoro dają wiele możliwości do stworzenia niepowtarzalnego, oryginalnego ogrodzenia. W dodatku cechuje je wysoka trwałość i solidne wykonanie, co pozwoli zabezpieczyć posesję przed wizytą nieproszonych gości.

Jeśli zdecydujesz się na płot z elementów kutych na pewno sprawisz, że działka wyróżni się na tle innych domów, a jednocześnie stworzy spójną całość z aranżacją ogrodu – wysmakowane efekty uzyskasz dzięki połączeniom z drewnem, cegłą czy kamieniem ozdobnym. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, w którym znajdziesz ogromny wybór wszystkich niezbędnych części do stworzenia ogrodzenia.

Korozja

Mimo zastosowania najwyższej jakości materiałów może pojawić się na nich rdza. Jest to bardzo częste zjawisko – rocznie 25 milionów ton stali zostaje naruszonych wskutek korozji. Proces ten zachodzi w wyniku nadmiernego kontaktu z wilgocią. Mamy jednak prosty sposób, by zawczasu przeciwdziałać korodowaniu. Dzięki specjalnym farbom do metalu z aktywnym pigmentem antykorozyjnym zapewnisz swojemu ogrodzeniu długą żywotność. By pozbyć się śladów po rdzawym nalocie lub nie dopuścić do jego wystąpienia warto cyklicznie odmalować metalowe powierzchnie co 2-3 lata. Zaleca się by czynności te wykonywać wiosną latem lub wczesną jesienią, kiedy jest stosunkowo sucho, a temperatura powietrza nie przekracza 25 stopni. Jak zatem zabrać się do pracy?

Skorodowana powierzchnia

Krok 1 – oczyszczenie podłoża

Dokładne oczyszczenie i przygotowanie podłoża jest najważniejsze, ma bowiem wpływ na efekt całej pracy. W przypadku niewielkich zabrudzeń wystarczy oczyścić powierzchnię papierem ściernym. Jeśli jednak mamy do czynienia z rdzawym nalotem lub łuszczącą się i pękającą farbą – należy wszystko zeskrobać i użyć papieru ściernego oraz szlifierki. Następnie należy ponownie zmatowić powierzchnię papierem ściernym oraz odtłuścić ją – najczęściej do tego stosuje się benzynę ekstrakcyjną. Pozostaje już tylko oczyszczenie szmatką i można przystąpić do malowania. 

Krok 2 – wybór odpowiedniej farby

W naszej ofercie posiadamy farby ochronne do metalu, a także dekoracyjne patyny. Jeśli ogrodzenie zostało naruszone przez rdzę warto zdecydować się na farbę podkładową, która zapewni dodatkową ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli jednak odnawiamy tylko przybrudzone ogrodzenie wystarczy sięgnąć po wybraną farbę poliwinylową lub styrenowo-akrylową. Nadają się do malowania powierzchni ocynkowanych, stalowych, żeliwnych, a w przypadku farby styrenowo-akrylowej – również aluminiowych. Stosuje się je do renowacji bram, ogrodzeń, balustrad i drobnych elementów ozdobnych. Obie charakteryzują się podobnymi właściwościami. Tworzą powłokę zabezpieczającą, ale pełnią także funkcję dekoracyjną, dając efekt półmatowy. Wyróżniają się dużą przyczepnością do podłoża, co jest najistotniejsze przy wyborze produktu do konserwacji przedmiotów z metalu. Są również wysoce elastyczne – współpracujące z podłożem, trwałe i wytrzymałe w przypadku: wystąpienia opadów, utrzymującej się wysokiej wilgotności, czy dużych różnic temperatur. 

Krok 3 – proces malowania

Farbę można rozcieńczyć rozpuszczalnikiem, aby uzyskać odpowiednią gęstość. Do nakładania najlepiej wybrać pędzel, ale można malować również wałkiem lub poprzez natrysk pneumatyczny. Dzięki wysokiej tiksotropi można nakładać grubą warstwę nawet na powierzchnię nachylone i pionowe – w ten sposób osiągniesz większą powłokę przy mniejszej ilości warstw. Jeśli powierzchnia nie została dokładnie oczyszczona należy pamiętać o uprzednim nałożeniu warstwy farby podkładowej, natomiast jeśli malujemy samą farbą nawierzchniową powinno się również położyć dwie warstwy – w odstępie minimum 6-godzinnym. Pełne schnięcie następuje po 24 godzinach. Ocenia się, że wydajność 1-litrowej puszki wystarcza na jednokrotne pomalowanie ok. 10 m2 powierzchni.

Patyna dekoracyjna

Patyna dekoracyjna

Patyna jest farbą stosowaną w celach dekoracyjno-estetycznych – za jej pomocą można uzyskać efekt postarzania, czy zielonkawego nalotu. W naszym sklepie oferujemy patyny w kolorach: złota, srebra, miedzi, zieleni lub jasnej zieleni. Patynę rozprowadza się pędzlem po suchej powierzchni, osiągając efekt połysku. Stosuje się ją do malowania wyrobów ze stali wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Tak jak pozostałe farby do metali – jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Poprzez zastosowanie patyny możemy osiągnąć wspaniałe efekty połysku lub np. postarzenia materiału. 

Satysfakcja na długie lata

Dzięki zastosowaniu farb z naszej oferty zakonserwujesz malowane przedmioty, uzyskując jednocześnie bardzo estetyczne wykończenie. Farby te nie tylko zawierają pigment zabezpieczający przed korozją, ale również są bardzo odporne. Prace wykończeniowo-konserwujące sprawiają każdemu majsterkowiczowi wiele satysfakcji, dlatego zachęcamy do spróbowania. Warto, bo mimo że potrzeba trochę czasu na dokładną aplikację farb na małych elementach – nakłada się ją bardzo łatwo. Jesteśmy pewni, że renowacja i sama czynność malowania sprawi ci przyjemność, a efekt pozytywnie zaskoczy nawet najbardziej wymagających. Jeśli jednak nie czujesz się pewne w tej roli – warto zlecić konserwację ogrodzenia doświadczonemu rzemieślnikowi, ponieważ odpowiednie przygotowanie i dobrze wykonana praca posłuży na długie lata.

Poznaj nasze produkty:

 

Farby i patyny do metalu