W dzisiejszych czasach, kiedy to wszędzie doszukujemy się funkcjonalności i komfortu, brama z napędem automatycznym staje się standardowym wyborem klientów, szczególnie jeśli korzystasz z niej systematycznie. Zainstalowanie automatu w bramie wjazdowej ma wiele zalet: gdy pogoda nie sprzyja – nie musisz wychodzić z samochodu, by otworzyć bramę, gdy chcesz kogoś wpuścić – wystarczy klikniecie pilota, gdy wyjeżdżasz na dłużej – nie musisz obawiać się, że ktoś otworzy bramę od zewnątrz. Automatyka do bram ułatwia życie i gwarantuje bezpieczeństwo. Zanim jednak się zdecydujesz na konkretny model zobacz, jakie pytania warto sobie zadać, by dobrać rodzaj bramy i napęd dopasowany do Twoich wymagań.

1. Czy Twój podjazd jest szeroki czy wąski?

Kształt i wielkość działki, a nawet jej usytuowanie mają znaczenie przy wyborze odpowiedniej bramy. Brama skrzydłowa charakteryzuje się dużą lekkością i jest bardziej reprezentacyjna, należy jednak pamiętać, że każde z jej skrzydeł będzie miało minimum 1,5m długości, które według przepisów prawnych muszą otwierać się do wewnątrz działki. Pamiętaj więc o tym, że podjazd powinien być odpowiednio długi by móc ją swobodnie zamknąć po zaparkowaniu samochodu na posesji. Jeśli Twój podjazd jest niewielki warto wybrać bramę przesuwną, która otwierając chowa się po wewnętrznej stronie ogrodzenia, pozwalając tym samym na zaoszczędzenie miejsca. Niezbędne jest jednak zwrócenie uwagi na szerokość działki, by brama miała miejsce na schowanie się w pełni. Warto więc zadać sobie pytanie:

2. Jaka jest szerokość bramy?

Według przepisów szerokość bramy powinna wynosić ok 2,4 m w świetle, jednak im szerszy wjazd tym większa swoboda wjazdu i wyjazdu z posesji. By mieć odpowiednią widoczność i zapewnić bezpieczeństwo pieszym i ruchowi ulicznemu, do którego się włączamy, lepiej jest gdy brama otwiera się na wprost podjazdu i nie musimy parkować pod kątem. Z tego względu udogodnieniem będzie szersza brama – np. 3 metrowa, dzięki której zapewnimy sobie komfort użytkowania. Im dłuższa brama tym cięższa, a jest to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę wybierając urządzenie zasilające. Wszystko zależy od konstrukcji bramy i jej wypełnienia, jeśli jest z blachy – może okazać się zbyt lekkie i być podatne na podmuchy wiatru przy otwieraniu. Jeśli jest wypełniona konstrukcją żeliwem lub drewnem będzie cięższa i wówczas  powinniśmy wybrać siłownik o większym zakresie wagi. Przy każdym modelu automatu znajdziemy informację o udźwigu siłownika. Wybierzmy jednak taki z zapasem ok 20-25%, by nie montować bramy o maksymalnej wadze dla danego produktu. Zapas pozwoli na prawidłowe działanie i przedłużenie żywotności urządzenia na długie lata.

3. Czy korzystasz z bramy regularnie czy sporadycznie?

Automat należy dobrać również pod kątem częstotliwości użytkowania. Pod tym względem urządzenia dzielą się na dwa rodzaje: te do użytku domowego – wykonujące maksymalnie 50 cykli na dobę (cykl czyli otwarcie i zamknięcie bramy) lub powyżej 50 cykli na dobę – tzw. przemysłowe wykorzystywane na parkingach, na zamkniętych osiedlach, czy w miejscach użyteczności publicznej. Jeśli korzystasz z bramy codziennie dużo korzystniejsze będzie zainwestowanie w automat najwyższej jakości jak np. Sea – pełną ofertę znajdziecie Państwo w naszym sklepie internetowym. W takim przypadku równie ważnym parametrem jest prędkość otwierania.

4. Czy został wyprowadzony prąd do montażu bramy?

Najlepiej jeśli prąd zostanie wyprowadzony na etapie budowy domu lub aranżacji ogrodu, gdyż można wówczas poprowadzić kable pod ziemią (trawnikiem, pozbrukiem) w specjalnym peszlu, dzięki czemu nie naruszymy estetyki przestrzeni. Jeśli jednak zdecydujemy się na założenie napędu w istniejącej już bramie to prawdopodobnie urządzony już ogród zostanie rozkopany, by wyprowadzić prąd.

Warto również się zastanowić nad rodzajem zasilania, możemy wybrać jeden z dwóch:  tradycyjny 230V  o zmiennym napięciu lub 24 V o niskim stałym napięciu. Zasilanie 230V jest zwykle wybierane do użytku domowego, ponieważ doskonale sprawdza się w przypadku ciężkich bram, ale rzadziej używanych. Zasilanie 24V jest natomiast doskonałe do pracy intensywnej, gdzie brama jest bardzo intensywnie eksploatowana.

Jeśli odpowiesz na wszystkie powyższe pytania prawdopodobnie wytypujesz odpowiedni automat, który spełni Twoje oczekiwania. Najlepszą jakość na długie lata zapewni włoska marka SEA. Jeśli poszukujesz automatu do intensywnego użytkowania w bramach przesuwnych doskonale sprawdzi się napęd SEA Boxer, natomiast cichszą pracę zapewni SEA Saturn. W bramach skrzydłowych ślimakowe łożyska  w napędzie SEA Surf zapewnią maksymalną wytrzymałość, a doskonałym wyborem dla cięższej bramy, której automat zamontujesz do dużych słupków murowanych będzie napęd SEA Flipper

Zestaw BOXER – do bram przesuwnych
Zestaw SATURN – do bram przesuwnych
Zestaw SURF – do bram skrzydłowych
Zestaw Flipper – do  bram skrzydłowych

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, w którym oferujemy szeroki wybór  napędów również innych czołowych producentów takich jak: Beninca, Bft, Came, Faac i Nice.