Dominujący styl nowoczesny w aktualnych trendach architektonicznych prowadzi do coraz bardziej pogłębionego minimalizmu. Jednymi z jego efektów są rozwiązania konstrukcyjne z wykorzystaniem szkła, nadającego bryle lekkości i eleganckiego wyglądu. Poznaj system balustrad całoszklanych z wykorzystaniem profili aluminiowych i przekonaj się, że to najbardziej topowe rozwiązanie jest zarówno bezpieczne jak i komfortowe w użytkowaniu.

Balustrady szklane są najczęściej spotykanym rozwiązaniem w budynkach użyteczności publicznej takich jak centra handlowe, hotele, czy na portach lotniczych ze względu na doskonałe wkomponowanie w przestrzenie o nowoczesnym charakterze. Coraz częściej konstrukcje szklane są również przeznaczane na powierzchnie mieszkalne, do nowo powstałych domów jedno- i wielorodzinnych ze względu na swoją prostą formę i elegancję. Dzięki swojej transparentności szkło doskonale wkomponowuje się w minimalistyczne nieco surowe aranżacje, zapewniając jednocześnie swobodę projektowania – szkło można zamontować dokładnie je dopasowując do kształtu pomieszczenia lub przestrzeni.

System balustrad szklanych – jak to działa?

Doskonałą konstrukcją na wykorzystanie szkła są wszelkiego typu balustrady, które montowane na zewnątrz budynków (tarasy, balkony) zapewniają kontakt z otoczeniem, natomiast montowane wewnątrz budynków (najczęściej balustrady przy klatkach schodowych) pozwalają na wykorzystanie światła dziennego tym samym nie przytłaczając przestrzeni. Na rynku pojawia się coraz szerszy wybór balustrad, wśród najpopularniejszych królują balustrady ze stali nierdzewnej z wypełnieniem nierdzewnym, balustrady ze stali nierdzewnej z wypełnieniem szklanym oraz najnowszy typ – balustrada całoszklana. Jest to tzw. system balustrady bezsłupkowej, ponieważ eliminuje się w niej łączniki w postaci słupków, a tafla szkła staje się samonośnym elementem konstrukcyjnym. Brak metalowych łączników między taflami szkła pozwala na znaczne podniesienie ostatecznego efektu wizualnego, zapewniając przejrzystość przestrzeni, w której jest montowana balustrada.

 

Profil aluminiowy

Aluminium jest lekkim estetycznym materiałem, łatwym w utrzymaniu czystości. Posiada właściwości antykorozyjne, dzięki czemu z powodzeniem można go stosować na zewnątrz budynków, gdyż doskonale sprawdzi się w zmiennych warunkach atmosferycznych. Właśnie z tego materiału wykonywane są profile do balustrad całoszklanych, które znajdziesz w ofercie POSTAL. Szkło jest mocowane w specjalnych profilach aluminiowych przykręcanych do posadzki i montowanych od góry albo do boku stropu. Niektóre profile – te mocowane od boku –  wymagają wykorzystania maskownicy do zakrycia otworów montażowych. Możesz wybrać profil aluminiowy montowany na całej długości tafli szkła, albo mocowania punktowe, czyli tzw. rotule – oba zapewniają elegancki efekt wizualny. Niezbędnym elementem do montażu wypełnienia w profilu jest tzw. zestaw montażowy, czyli podkładki mające za zadanie unieruchomić taflę oraz uszczelki dociskające szkło.

Profil aluminiowy do balustrad całoszklanych
Profil aluminiowy do balustrad całoszklanych 3 m
Zestaw montażowy dla profilu aluminiowego
Zestaw montażowy do profilu aluminiowego 3 m

Szkło – czy to jest bezpieczne?

Podstawową funkcją balustrady ze względu na jej miejsce przeznaczenia jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania pomieszczeń lub przestrzeni, która niezabezpieczona grozi upadkiem. Balustrada ma za zadanie chronić przed tego typu zdarzeniami, ale również zapewnić optymalne doznania wizualne, współgrając z przestrzenią, dlatego na rynku powstają coraz nowocześniejsze rozwiązania. Mimo osiągnięcia wrażenia lekkości konstrukcja balustrady jest bardzo stabilna, a sama szyba unieruchomiona od dołu w przymocowanym do posadzki profilu. Tafla szkła pełni funkcję konstrukcyjną balustrady, a od góry wieńczy ją pochwyt nakładany który jednocześnie stanowi poręcz jak i jest estetycznym elementem wykończeniowym. W przypadku uszkodzenia tafli szkła pochwyt zabezpiecza i podtrzymuje całą konstrukcję, nie dopuszczając do głębszego jej uszkodzenia. Szkło wykorzystywane w balustradach jest wzmocnione – posiada podwyższoną odporność na uderzenia – do wypełnienia balustrad wykorzystuje się szkło hartowane oraz laminowane folią, ponieważ nawet po stłuczeniu tafla nie kruszy się na ostre kawałki, a pęka „w środku”, zabezpieczona przez folię przed rozpadnięciem się.

Balustrady całoszklane sprawdzają się doskonale w przestrzeniach niewielkich i ciemnych doświetlając je, a także w dużych nowoczesnych budynkach, wpisując się w surowe nowoczesne trendy architektoniczne. Połączenie stali i szkła kojarzy się z nieskomplikowaną elegancją, a wysokie walory estetyczne wpływają na coraz większą popularność balustrad całoszklanych. Ponadto pielęgnacja jest wyjątkowo prosta – szkło wystarczy spryskać płynem do szyb i dokładnie przetrzeć suchą ściereczka, a profile i pochwyty polerować suchą miękką szmatką, z łatwością więc utrzymasz czystosć. Balustrada całoszklana jest zatem niezwykle nowoczesna, łatwa w montażu (wszystkie niezbędne elementy znajdziesz w naszym sklepie) i komfortowa w użytkowaniu. Zachęcamy!

Zapoznaj się z naszymi produktami: