Napad paniki pojawia się niespodziewanie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia i w większości przypadków oznacza chwilowy zanik racjonalnego myślenia. W takich sytuacjach najważniejszy jest spokój i prostota urządzeń, które należy obsłużyć, by np. wydostać się na zewnątrz budynku. Poznaj zamki antypaniczne i dowiedz się gdzie i w jakim celu są montowane.

W sytuacjach podwyższonego ryzyka każdy człowiek myśli o sobie, skupia się na własnym bezpieczeństwie tak bardzo, że przestaje myśleć logicznie. Wynikiem takich działań są staranowania ludzi pchających się do wyjścia na imprezach masowych albo błądzenie w labiryntach korytarzy ewakuacyjnych w centrach handlowych. Proste tabliczki z oznaczeniami wyjść awaryjnych i kierunkami ewakuacji pozwalają na uniknięcie takich sytuacji i opuszczenie budynku w sposób spokojny i przede wszystkim bezpieczny. Gdy kilka osób chce jednocześnie otworzyć drzwi ewakuacyjne łapiąc za jedna małą klamkę może to dodatkowo opóźnić wyjście z budynku. Zważając na wzrastające z każdą sekundą niebezpieczeństwo przebywania w budynku objętym np. pożarem powstał system klamek i dźwigni antypanicznych.

Dźwignia poprawiająca bezpieczeństwo

Klamki i dźwignie antypaniczne według przepisów prawa muszą pojawiać się w budynkach, które użytkują ludzie nieprzeszkoleni z zakresu przepisów BHP obowiązujących w danym miejscu. Wynika to z dużej rotacji klientów np. w urzędach, kinach, na lotniskach, czy w centrach handlowych. Mechanizmy antypaniczne montuje się w drzwiach ewakuacyjnych, tak by umożliwić szybkie, intuicyjne otwarcie ich. Dźwignię zwiększające bezpieczeństwo możesz zamontować w nowych albo już istniejących zamkach hybrydowych, w drzwiach lewych lub prawych – mechanizm jest uniwersalny. Posiada również funkcję Quick-Fix umożliwiającą bardzo szybki montaż i jest kompatybilny z systemami H-Metal, H-Wood i Sixtylock marki Locinox.

PUSHBAR – naciśnij i uciekaj

Drzwi przeznaczone w miejscu użytkowanym przez minimum 50 osób powinny się otwierać na zewnątrz, by ich otwarcie zadziałało na skutek naturalnego odruchu, a pchnięcie ich utorowało drogę ucieczki. Dźwignia Pushbar ma postać poprzecznego drążka i jest połączona z klamką, działa więc na tej samej zasadzie poprzez naciśnięcie jej. Według przepisów dźwignia powinna zajmować minimum 60% szerokości drzwi – im dłuższa tym swobodniej można ją nacisnąć i wydostać się z budynku.

 

Dźwignię z naszej oferty można dowolnie skracać, tak by dopasować ją do każdych drzwi. Produkt jest wykonany ze stali nierdzewnej, co pozytywnie wpływa na jego trwałość oraz odporność na korozję. Wysoka jakość komponentów ma ogromny wpływ na niezawodność mechanizmu by działanie przebiegało lekko i bez zacinania się, a jego mechanizm otwierał się samoczynnie pod znikomym naciskiem. Dźwignia antypaniczna PUSHBAR zabiera kilka centymetrów miejsca w świetle otwartych drzwi, dlatego już na etapie projektowania budynków publicznych należy uwzględnić te informacje, by odpowiednio powiększyć otwór drzwi tak, by umożliwić swobodne przejście kilku osób jednocześnie.

 Drzwi ewakuacyjne obok funkcji  umożliwienia wydostania się przez nie w sytuacjach awaryjnych z pomieszczenia pełnią funkcję bariery przeciwpożarowej zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia dopóty dopóki drzwi pozostaną zamknięte. Warto się zastanowić nad zamontowaniem samozamykacza do drzwi, by nie pozostawały niepotrzebnie otwarte. Po więcej szczegółów dotyczących samozamykaczy i dźwigni antypanicznych zapraszamy na naszą stronę internetową.

 

Dźwignia antypaniczna LOCINOX
Dźwignia antypaniczna
LO.PUSHBAR-L
Klamka antypaniczna LOCINOX
Klamka antypaniczna
LO.3006PUSH
Samozamykacze LOCINOX
Samozamykacze
LOCINOX