Planujesz budowę domu bez tarasu, ale chcesz dobrze doświetlić wnętrza pomieszczeń na piętrze? A może masz pokój z oknami tarasowymi na dwóch ścianach narożnych, ale chcesz mieć balkon tylko z jednej strony! Wybierz nowoczesność ponad tradycję, czyli balkon francuski zredukowany do … wysokiego okna i balustrady. Podamy 3 powody, które przekonają Cię do tego rozwiązania.

Ponad 60% mieszkań posiada balkony, które równie często są przytulnie aranżowane, jak i … w ogóle nie używane. Zastanów się więc, czy balkon jest Tobie potrzebny jako miejsce wypoczynku, czy decydujesz się na niego wyłącznie w celu oświetlenia pomieszczenia? Pamiętaj też, że nie zawsze jest możliwość założenia balkonu np. ze względów bezpieczeństwa nie jest dozwolone montowanie ich w budynkach przekraczających 25m. Rezygnacja z tej niewielkiej strefy relaksu na rzecz balustrady francuskiej zaraz obok względów finansowych (nie trzeba wylewać płyty – podłogi balkonu, pozostaje zatem jedynie koszt  barierki) ma kilka innych zalet:

Balustrada francuska - przykład

1. Wykorzystasz światło dzienne

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje otwartą przestrzenią, jasnością i dobrym oświetleniem, dlatego coraz popularniejsze stają się okna balkonowe albo bardziej ozdobne portfenetry, czyli okna sięgające od podłogi (montowane zwykle ok 15 cm ponad nią) do sufitu. Takie rozwiązanie w porównaniu z klasycznym oknem zapewnia zdecydowanie intensywniejsze oświetlenie dziennie i oszczędność w użyciu światła sztucznego.

2. Zadbasz o bezpieczeństwo w pięknym stylu

Dzięki zamontowaniu balustrady francuskiej przy wysokim oknie zadbasz o bezpieczeństwo swoje i bliskich, a także będziesz mógł swobodnie wietrzyć pomieszczenia otwierając okno na oścież. Najczęściej wybierane materiały na balustradę francuską to niezawodne połączenie stali  i szkła lub sama stal nierdzewna. Przy doborze barierki pamiętaj, by jej szerokość była szersza od wnęki okiennej o około 20 cm. Samo mocowanie balustrady francuskiej to niewielkie elementy (N51.1010.4BS i N51.1011.4BS) łączące części dekoracyjne ze ścianą elewacyjną, a jeśli dodatkowo planujesz zamontować szybę warto wybrać wspornik( N51.1012.4BS) montowany od dołu, podtrzymujący jej ciężar. Balustrady francuskie możesz spokojnie zamontować na gotową już elewację, możesz więc zdecydować się na to rozwiązanie w każdej chwili.

Balustrada francuska

3. Nadasz charakteru elewacji

Taki zamiennik balkonu nadaje charakteru elewacji i stosowane jest głównie w architekturze nowoczesnej, gdzie dominuje minimalizm, a wykończenia z surowych materiałów doskonale się w nie wpasowują. Balkon francuski często stosuje się także w budynkach, gdzie pożądanym efektem jest gładka ściana elewacji bez elementów wystających. Mimo, że tego typu balkonu nie można przytulnie zaaranżować meblami ogrodowymi – nadal masz duże pole do popisu, a wspaniały efekt zapewnisz wieszając donice pełne kwiatów albo klimatyczne lampki.

Balkon francuski jest detalem zapewniającym wyjątkowy efekt wizualny budynku przy niskim nakładzie finansowym, a dzięki szerokiej ofercie można wybrać balustradę współgrającą z całą aranżacją budynku. Mimo pozbawienia betonowej podłogi balkon francuski stanie się zarówno miejscem dekoracyjnym jak i funkcjonalnym pozwalającym na mocne oświetlenie wnętrza i oszczędzenie energii elektrycznej. Polecamy szczególnie, jeśli poszukujesz rozwiązań zarówno funkcjonalnych jak i oryginalnych wizualnie.