Wolność Tomku w swoim domku? Tak, jeśli dostosujesz się do przepisów prawa budowlanego, ogrodzeń, czy posiadania skrzynki na listy i numeru domu. Czy wiesz, że za brak numeru domu grozi pouczenie lub mandat w wysokości 250zł ? Oznacz swój dom i uniknij problemów.

Po zakupie działki w pierwszej kolejności dbasz o jej ogrodzenie, by wydzielić teren prywatny. Równie istotne jest oznaczenie domu po jego powstaniu, by każdy gość mógł trafić pod wskazany adres. Pamiętaj, by zamontować numer domu w przeciągu 30 dni od otrzymania pisma z nadaniem numeru domu. Szczegóły znajdują się w Prawie Geodezyjnym i Kartograficznym z 17 maja 1989 roku i późniejszych nowelizacjach.

Przepisy prawne

Prawo dokładnie określa obowiązek nałożony na właściciela lub zarządcę budynku o właściwym oznaczeniu domu lub drzwi do mieszkania. Jest to szczególnie ważne dla służb ratunkowych, by przez niedopatrzenie nie opóźnić czasu przybycia na miejsce zdarzenia i udzielenia pomocy. Oznaczenie budynku na co dzień jest równie ważne, szczególnie dla gości, listonosza, czy kurierów. Przepisy wymagają nie tylko numeru domu czy mieszkania, ale również tabliczki z nazwą ulicy lub placu a w miejscowościach bez ulic również nazwę miejscowości. Nie wystarczy już tabliczka z nazwą ulicy montowana przez miasto lub gminę, w nowelizacjach przeczytasz o obowiązku podania szczegółowego adresu. Dane adresowe umieść na frontowej ścianie domu lub na ogrodzeniu, jeśli dom znajduje się w głębi działki. Pamiętaj również o dobrym oświetleniu, by numer był widoczny po zmroku – mandat możesz dostać nie tylko za brak oznakowania, ale także wtedy, gdy jest ono niewidoczne.

Art. 64. § 1.

Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

§ 2.

Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

Dopasuj cyfry do elewacji

Wybierz numerki znakujące Twój dom dopasowane do elewacji. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości cyfry i litery z tworzywa sztucznego albo aluminium w kilku kolorach do wyboru. Materiały te cechują się wysoką odpornością na warunki pogodowe takie jak opady atmosferyczne, skrajnie wysokie lub niskie temperatury oraz promieniowanie UV.  Montaż cyferek i liter jest bardzo prosty i zajmuje dosłownie kilka minut, a kołki montażowe potrzebne do założenia numerka na dom znajdują się w zestawie. Mocowanie nie jest ukryte, tak by nie zakłóciło estetyki wyglądu i tym samym stanowi ozdobę elewacji.  

Przekonaj się sam: